RS200s dominate at Brass Monkey

 

Rank Class sailnos helm_club helm Crew Handicap Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 RS200 1047 Hollingworth Matt Mee Lucy Yeates 1059 0.52.19 0.52.19 2 1.14.06 1.0
2 RS200 968 Yorkshire Dales Sailing Club Keith ESCRITT Andrea CLOUGH 1059 0.56.22 0.56.22 2 1.19.50 2.0
3 GP14 14186 Burwain Ian DOBSON Andy TUNNICLIFFE 1130 1.01.29 1.01.29 2 1.21.37 3.0
4 GP14 13839 Bolton Sailing Club Mark PLATT Sam PLATT 1130 1.04.00 1.04.00 2 1.24.57 4.0
5 RS200 1333 Beaver Ollie GROVES Esther PARKHURST 1059 1.1.08 1.01.08 2 1.26.35 5.0
6 Enterprise 23310 Ulley Matt VELAMAIL Tim BROWNELL 1142 1.06.56 1.06.56 2 1.27.55 6.0
7 Enterprise 23347 West Lancashire Yacht Club Charles ADAMS Megan ADAMS 1142 1.10.00 1.10.00 2 1.31.57 7.0
8 GP14 13721 Budworth Sailing Club Nick DEVEREUX Sarah Jarnan 1130 1.09.45 1.09.45 2 1.32.35 8.0
9 Enterprise 23306 Leigh & Lowton Sailing Club Mark LUNN Steve BLACKBURN 1142 1.11.46 1.11.46 2 1.34.16 9.0
10 D-Zero 130 Hollowell Arran HOLMAN 1031 1.08.08 1.05.08 2 1.34.46 10.0
11 RS200 804 Yorkshire Dales Sailing Club William HIDE Tom SQUIRES 1059 1.07.56 1.07.56 2 1.36.13 11.0
12 Laser 209014 Yorkshire Dales Sailing Club Graham TINSLEY 1115 1.14.40 1.11.40 2 1.36.25 12.0
13 RS400 1453 Leigh and Lowton Sailing Club Stuart HALMAN Anna WALSH 956 1.09.55 1.03.55 2 1.40.17 13.0
14 29er 2119 Yorkshire Dales Sailing Club Ian ESCRITT Callum ESCRITT 900 1.06.12 1.00.12 2 1.40.20 14.0
15 RS Aero 9 1062 Ripon Sailing Club Martin BARRETT 1031 1.09.00 1.09.00 2 1.40.23 15.0
16 Fireball 15130 Hollingworth Dave WINDER Ben RAYNER 953 1.10.13 1.04.13 2 1.41.05 16.0
17 RS200 836 Staunton Harold Sam SMITH Ellie Devereux 1059 1.11.34 1.11.34 2 1.41.22 17.0
18 Phantom 1234 Leigh & Lowton Sailing Club Stephen DAWSON 1005 1.08.30 1.08.30 2 1.42.14 18.0
19 49er 343 Ullswater Yacht Club Matty LYONS James LYONS 695 1.18.09 1.12.09 3 1.43.49 19.0
20 D-Zero 192 Grafham Water Sailing Club David SUMMERVILLE 1031 1.14.23 1.11.23 2 1.43.51 20.0
21 RS400 904 Oxford sailing Club Grant BLAKE Jessica BARKER 956 1.12.27 1.06.27 2 1.44.16 21.0
22 RS100 8.4 140 Royal Windermere Yacht Club Robert RICHARDSON 1000 1.15.35 1.09.35 2 1.44.23 22.0
23 RS500 1040 Yorkshire Dales Sailing Club Mike SAUL Matt Robinson 965 1.13.18 1.07.18 2 1.44.37 23.0
24 Albacore 8133 Leigh & Lowton Sailing Club Mike BANNER Martin COOPER 1055 1.13.45 1.13.45 2 1.44.51 24.0
25 RS Aero 7 1689 Army SA Andrew SNELL 1059 1.14.09 1.14.09 2 1.45.02 25.0
26 OK 2176 Morecambe Sailing Club Keith BYERS 1115 1.23.35 1.20.35 2 1.48.24 26.0
27 Solo 5384 Ripon Sailing Club Richard PRYKE 1146 1.27.15 1.24.15 2 1.50.16 27.0
28 Solo 5449 Hollingworth lake sailing club Chris ROBINSON 1146 1.27.35 1.24.35 2 1.50.43 28.0
29 Musto Skiff 481 Ullswater Yacht Club Josh MORAN 855 1.09.30 1.03.30 2 1.51.24 29.0
30 Laser 166 Graham MACWHIRTER 1115 1.26.30 1.23.30 2 1.52.20 30.0
31 Laser 11 Dovestones Isaac MARSH 1115 1.26.42 1.23.42 2 1.52.36 31.0
32 Laser Radial 206876 Leigh and Lowton Oliver BLACKBURN 1145 1.29.12 1.26.12 2 1.52.56 32.0
33 Solo 5641 Ripon sailing club Kevin VIALS 1146 1.29.50 1.26.50 2 1.53.39 33.0
34 Laser 204975 Leigh & Lowton Sailing Club Haydn GRIFFITHS 1115 1:27:35 1.24.35 2 1.53.47 34.0
35 Solo 5067 Ripon SC Bernard CLARK 1146 1.30.00 1.27.00 2 1.53.52 35.0
36 Enterprise 22901 Midland Sailing Club Paul YOUNG Phil HARRISON 1142 1.27.06 1.27.06 2 1.54.24 36.0
37 Laser 206880 HISC/University of Portsmouth Craig WILLIAMSON 1115 1.28.35 1.25.35 2 1.55.08 37.0
38 OK 2152 Glossop Sailing Club Ben STEEL 1115 1.28.45 1.25.45 2 1.55.22 38.0
39 RS Feva XL 5846 Windermere School Pierce HARRIS Alfie COGGER 1233 1.35.21 1.35.21 2 1.56.00 39.0
40 Laser 208938 Yorkshire Dales Sailing club Mark WRIGGLESWORTH 1115 1.29.15 1.26.15 2 1.56.02 40.0
41 Solo 5021 Budworth Sailing Club Mark CLEARY 1146 1.32.22 1.29.22 2 1.56.58 41.0
42 Laser Radial 205132 Yorkshire Dales Sailing Club Harriet LEE 1145 1.32.35 1.29.35 2 1.57.21 42.0
43 Laser 171876 Yorkshire Dales Sailing Club Bill PICKUP 1115 1.30.18 1.27.18 2 1.57.27 43.0
44 Laser Radial 207986 Staunton Harold Sailing Club Eleanor CRAIG 1145 1.32.53 1.29.53 2 1.57.45 44.0
45 Supernova 1082 Blithfield Sailing Club Tom CHADFIELD 1071 1.24.15 1.24.15 2 1.58.00 45.0
46 Laser 205158 Yorkshire Dales SC James TULLEY 1115 1.31.10 1.28.10 2 1.58.37 46.0
47 RS200 1135 Yorkshire Dales Sailing Club Ben MURRELL Julia Allan 1059 1.29.55 1.23.55 2 1.58.52 47.0
48 Laser Radial 197716 Mount batten Alice WOODINGS 1145 1.33.50 1.30.50 2 1.59.00 48.0
49 Laser 185701 Yorkshire Dales SC Pete SLINGSBY 1115 1.32.00 1.29.00 2 1.59.44 49.0
50 Laser 188543 Yorkshire Dales Sailing Club Simon BYRNE 1115 1.32.47 1.29.47 2 2.00.47 50.0
51 GP14 13732 Budworth Sailing Club Hugh DEVEREUX Malcolm BIRD 1130 1.31.00 1.31.00 2 2.00.48 51.0
52 Laser Vago DH 1814 Yorkshire Dales Sailing Club Dave BAXTER Kate Mellor 1064 1.25.50 1.25.50 2 2.01.00 52.0
53 RS100 8.4 180 Royal Windermere Yacht Club John RICHARDSON 1000 1.28.04 1.22.04 2 2.03.06 53.0
54 Laser 208854 Mount batten James HYDE 1115 1.35.07 1.32.07 2 2.03.55 54.0
55 D-Zero 175 Rossendale Valley SC Dave WOODS 1031 1.28.20 1.25.20 2 2.04.09 55.0
56 RS500 17 Notts County SC Ade White Joseph White 965 1.26.00 1.20.00 2 2.04.21 56.0
57 Fireball 14940 Scaling Dam Sailing Club Martin SOWERBY Georgia BOOTH 953 1.25.22 1.19.22 2 2.04.55 57.0
58 RS500 831 Chelmarsh Sailing Club Peter TOWNEND Lee WILDE 965 1.28.00 1.22.00 2 2.07.28 58.0
59 D-Zero 182 Rossendale Valley SC Mick GREEN 1031 1.31.40 1.28.40 2 2.09.00 59.0
60 RS200 289 South Windernere SC / Ullswater YC Ethan DAWSON Isabel ABBATT 1059 1.31.20 1.31.20 2 2.09.22 60.0
61 Laser 197932 Yorkshire Dales Sailing Club John SIMMS 1115 1.39.25 1.36.25 2 2.09.43 61.0
62 RS200 372 Windermere School Sophie COGGER Nuala MURRAY 1059 1.31.50 1.31.50 2 2.10.05 62.0
63 Laser Radial 77682 Burwain George GRAHAM 1145 1.42.27 1.39.27 2 2.10.17 63.0
64 Contender 503 Yorkshire Dales Sailing Club John TURLEY 976 1.31.10 1.25.10 2 2.10.53 64.0
65 RS500 1054 Nottinghamshire County Sailing Club John HOBSON Luke HARDY 965 1.30.17 1.24.17 2 2.11.01 65.0
66 Laser Vago DH 538 Yorkshire Dales Sailing Club Lee CARTER Vanessa JAMES 1064 1.34.05 1.34.05 2 2.12.38 66.0
67 Contender 2422 Yorkshire Dales Sailing Club Neil FERGUSON 976 1.33.44 1.27.44 2 2.14.50 67.0
68 Contender 2503 Halifax S C Tim HOLDEN 976 1.33.46 1.27.46 2 2.14.53 68.0
69 Topper 47768 West Lancashire Yacht Club Samuel COOPER 1330 1.59.45 1.59.45 2 2.15.03 69.0
70 RS100 8.4 125 Yorkshire Dales SC Malcolm YATES 1000 1.40.52 1.34.52 2 2.22.18 70.0
71 29er 313 Ullswater Yacht Club Megan THORNLEY Holly MONK 900 1.31.25 1.25.25 2 2.22.22 71.0
72 Vortex 1117 YDSC Mike COLLINS 920 1.33.22 1.27.22 2 2.22.27 72.0
73 29er 385 GWSC Michael CARVER Henry HUTCHISON 900 1:31:55 1.25.55 2 2.23.12 73.0
74 RS700 720 Stokes Bay SC Richard WADSWORTH 855 1.28.15 1.22.15 2 2.24.18 74.0
75 Laser Radial 190614 Carsington Sailing Club Thomas WOODINGS 1145 1.53.57 1.50.57 2 2.25.21 75.0
76 RS Feva XL 6047 Ripon Sailing Club Ellie Clark Jamie Abbatt 1233 1.59.40 1.59.40 2 2.25.35 76.0
77 Contender 407 Halifax Brendan BRIGGS 976 1.45.00 1.39.00 2 2.32.09 77.0
78 Laser Radial 200043 Staunton Harold Sailing Club Matthew LUXTON 1145 1.59.34 1.56.34 2 2.32.42 78.0
79 Laser 179051 Yorkshire Dales Sailing Club Michael HARGRAVES 1115 1.57.27 1.54.27 2 2.33.58 79.0
80 Laser 181586 Staunton Harold SC Samuel Grimshaw 1115 1.57.38 1.54.38 2 2.34.13 80.0
81 Vortex 1218 Yorkshire Dales Sailing Club Phil WHITEHEAD 920 RET 91.0
81 Fireball 14886 Hunts Sailing Club Simon MASKELL Thomas MASKELL 953 DSQ 91.0
81 Fireball 14874 Yorkshire Dales SC Nigel MAKIN Evette ALLUM 953 RET 91.0
81 Scorpion 2033 Pennine Sailing Club Steve WALKER Jerry HANNABUSS 1027 0.55.01 OCS 2 91.0
81 RS200 931 Yorkshire Dales Sailing Club Emma CLAYTON Faye CASWELL 1059 DSQ 91.0
81 RS Aero 9 1076 Nottingham sailing club Martin HEWITT 1031 DSQ 91.0
81 Laser 209487 Redesmere Sailing Club Oliver DAVENPORT 1115 DSQ 91.0
81 Laser Vago DH 492 Yorkshire Dales Sailing Club Tim LAMPER Joseph LAMPER 1064 RET 91.0
81 Laser 182623 Yorkshire Dales SC Adam SIMMS 1115 RET 91.0
81 Topper 47743 Leigh & Lowton Sailing Club Brandon BANNER 1330 RET 91.0



Sailwave Scoring Software 2.18.5
www.sailwave.com

 

27/12/2015 20:30

 

Photo © Tin Olin

Oxford Live
2015/16 Series 
Draycote Dash21/22 November 2015
Datchet Flyer12/13 December 2015
Brass Monkey27 December 2015
Grafham Grand Prix28 December 2015
Oxford Blue2 January 2016
Bloody Mary9 January 2016
Tiger Trophy6/7 February 2016



Weather


Register

For all the latest news sign up here with your email address:

About

The GJW Direct SailJuice Winter Series is based around the UK's biggest winter handicap events. Sailors from many different dinghy fleets now consider this series as one of the main goals of their winter racing. With great prizes on offer, it attracts some of the best sailors in the country to compete against each other. The series is managed by SailRacer.

Series Info