Race 2

 

Provisional results -

Great British Sailing Challenge 2019

Rutland Sailing Club

R2

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 14:08:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 14:03:00
Rank Fleet Division Classtype sailnos Club helm crew GL HELM_YR Gendar CREW_YR Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast FS 505 9196 Rnsa/stokes Bay SC Penny CLARK Russell CLARK 878 1975 F 1975 14:45:35 0:37:35 3 0:42:48 1.0
2 Slow SS RS Aero 7 2439 Rlymyc/ltsc Tim HIRE 1073 2002 M 14:49:25 0:46:25 3 0:43:16 2.0
3 Fast FS Sprint 15 1989 Rutland SC Steven SAWFORD 926 1969 M 14:48:41 0:40:41 3 0:43:56 3.0
4 Fast FS Fireball 14940 HISC Georgia BOOTH Olly DAVENPORT 944 1997 F 2019 14:50:34 0:42:34 3 0:45:06 4.0
5 Fast SA RS400 1283 Bassenthwaite SC Chris PICKLES Matt SHARMAN 953 1979 M 1982 14:51:05 0:43:05 3 0:45:12 5.0
6 Slow SS Mirror 70966 Draycote David WADE Tristian MITCHEL 1390 1974 M 2011 14:45:21 0:42:21 2 0:45:42 6.0
7 Fast FS Fireball 15143 Northampton Isaac MARSH Richard NURSE 944 1995 M 2019 14:51:20 0:43:20 3 0:45:54 7.0
8 Slow SS Scorpion 2013 Staunton Harold Grahame NEWTON Rachael RHODES 1025 1967 M 2019 14:50:23 0:47:23 3 0:46:14 8.0
9 Slow SS Supernova 1245 Cotswold SC Cliff MILLINER 1077 1973 M 14:53:07 0:50:07 3 0:46:32 9.0
10 Slow SS Challenger 270 Rutland Sailing Club Graham HALL 1162 1957 M 14:57:14 0:54:14 3 0:46:40 10.0
11 Slow SS Challenger 312 Rutland Sailing Club Sailability Valerie (val) MILLWARD 1162 1948 F 14:57:21 0:54:21 3 0:46:46 11.0
12 Fast FA VX One 273 Castle Cove SC/wimbleball Ben HAWKES Simon HAWKES Paul Birbeck 840 1998 M 1962 14:47:33 0:39:33 3 0:47:05 12.0
13 Fast 4000 4546 Rutland SC Tim LITT Harry LITT 917 1967 1996 14:51:13 0:43:13 3 0:47:08 13.0
14 Slow SS Challenger 2 Rutland Richard JOHNSON 1162 1946 M 14:58:31 0:55:31 3 0:47:47 14.0
15 Fast FS Fireball 13944 Blithfield SC Dan JOHNSON Ben LATHAM 944 1998 M 2002 14:53:32 0:45:32 3 0:48:14 15.0
16 Slow SS K1 138 Asa Andrew SNELL 1065 1974 M 14:54:27 0:51:27 3 0:48:19 16.0
17 Slow SS 420 55242 Frensham Pond Megan FERGUSON Solomon WILBY 1086 2001 F 2019 14:56:00 0:53:00 3 0:48:48 17.0
18 Slow SS Laser Radial 166708 Draycote Water Eleanor CRAIG 1150 1999 F 14:59:30 0:56:30 3 0:49:08 18.0
19 Slow SS RS Tera Sport 2386 Isle Of Man Yacht Club Teddy DUNN 1438 2005 M 14:51:04 0:48:04 2 0:50:08 19.0
20 Slow SS Challenger 257 Rutland SC Jon WILLIAMS 1162 1955 M 15:01:21 0:58:21 3 0:50:13 20.0
21 Slow SS Challenger 281 Rutland Jack ALDERDICE 1162 1940 M 15:01:42 0:58:42 3 0:50:31 21.0
22 Slow FS Scorpion 401 Shsc Peter GRAY SIMON FORBES 1025 1987 M 1987 14:54:50 0:51:50 3 0:50:34 22.0
23 Fast FA AltO 118 Wilsonian SC Timothy KIFT Jo WICKEN 926 1959 M 1963 14:55:11 0:47:11 3 0:50:57 23.0
24 Slow SS Supernova 1133 Bartley Stephen HAWLEY 1077 1980 M 14:58:06 0:55:06 3 0:51:10 24.0
25 Slow SS Laser Radial 196166 Ukla West Yorkshire Graham MACWHIRTER 1150 1958 M 15:01:56 0:58:56 3 0:51:15 25.0
26 Fast National 18 424 Chew Valley SC Oliver HOUSEMAN Jermey VINES, Steve WATTON 910 1981 1937 14:54:50 0:46:50 3 0:51:28 26.0
27 Slow SS D-Zero 150 Burton On Trent Andrew SPENCER 1043 1968 M 14:57:03 0:54:03 3 0:51:49 27.0
28 Slow SS Graduate 3013 Toddbrook SC Fresh ABENDSTERN Brynster ABENDSTERN 1129 1996 M 1999 15:01:49 0:58:49 3 0:52:06 28.0
29 Slow SS Blaze 836 Rcyc And Burnham SC Malc HUTCHINGS 1031 1962 M 14:58:01 0:55:01 3 0:53:22 29.0
30 Fast SA Weta 338 Rock Sailing And Waterski Club Patrick LYON 960 1951 M 15:00:24 0:52:24 3 0:54:35 30.0
31 Slow SS RS Tera Pro 3262 Draycote Water Sailing Club Imogen WADE 1359 2005 M 14:52:48 0:49:48 2 0:54:58 31.0
32 Slow SS RS Tera Sport 2226 Frensham Pond Sailing Club Finlay LOMAS-CLARKE 1438 2006 M 14:55:59 0:52:59 2 0:55:16 32.0
33 Fast SA RS400 1453 Leigh And Lowton SC Stuart HALMAN Anna WALSH 953 1973 M 2019 15:01:13 0:53:13 3 0:55:50 33.0
34 Fast FA Vortex 2014 Rickmansworth Sailing Club Jonathan CARTER 917 1963 M 14:59:19 0:51:19 3 0:55:58 34.0
35 Slow SS Farr 3.7 412 Bradford On Avon SC Graham COOPER 1063 1963 M 14:44:56 0:41:56 2 0:59:10 35.0
36 2039 14:52:11 14:52:11 3 14:52:11 36.0



Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com

 

28/9/2019 15:29

 

Enter Now >>>>

Tracking

2019 GBSC

Draycote Dash17/18 November 2018
Datchet Flyer8/9 December 2018
Brass Monkey27 December 2018
Tiger Trophy2/3 February 2019
Oxford Blue16 February 2019
King George Gallop16/17 March 2019
Weston Grand Slam20/21 April 2019
Derwent Dambuster11/12 May 2019
Wilsonian River Challenge1/2 June 2019
Bala Long Distance22/23 June 2019
Fastnet Fling8/10 Aug 2019
Ullswater Ultimate17/18 Aug 2019
  
Final (Rutland)28/29 Sep 2019

Register

For all the latest news sign up here with your email address:

About

The Great British Sailing Challenge is a series of handicap racing events that take place throughout the year, and it's open to pretty much any sail-powered craft. The Challenge will involve events throughout the whole year, with the target of around 100 boats taking part in each event on larger waters, and running events close to capacity on smaller lakes and reservoirs. Competing sailors will earn ranking points from each event they compete in, with the top 100 sailors invited to a winner-takes-all-final in Autumn 2019 to award the best sailors of the year. The series is managed by SailRacer.