Singletons lead after R1

 

Very hot here in Weston, but sea breeze not winning trough

Great British Sailing Challenge - Weston Grand Slam

Results are provisional as of 14:46 on April 20, 2019

R1

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 11:15
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 11:18
Rank start Boat Classtype SailNos Club Helm Crew PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 1 RS800 1166 RYA Ralph SINGLETON Sophie SINGLETON 799 11:15 120651 0:51:51 3 1:04:54 1.0
2 1 Nacra Carbon 20 54 Bala Sailing Club John TUCKWELL 597 11:15 11:41:16 0:26:16 2 1:06:00 2.0
3 2 K1 138 ASA Andrew SNELL 1065 11:18 12:05:00 0:47:00 2 1:06:12 3.0
4 1 Formula 18 521 Weston Grant PIGGOTT Simon FARREN 673 11:15 11:59:55 0:44:55 3 1:06:44 4.0
5 1 Formula 18 0 WSC Simon NORTHROP Caleb COOPER 673 11:15 12:00:05 0:45:05 3 1:06:59 5.0
6 2 Byte 3565 WSC Clare MACH 1190 11:18 12:12:43 0:54:43 2 1:08:58 6.0
7 2 Europe 332 Stokes Bay Emma PEARSON 1141 11:18 12:11:10 0:53:10 2 1:09:54 7.0
8 2 Challenger 312 Rutland Sailing Club, Val MILLWARD 1162 11:18 12:12:58 0:54:58 2 1:10:57 8.0
9 2 RS400 1489 Stokes Bay SC Steve COCKERILL Sarah COCKERILL 953 11:18 12:03:24 0:45:24 2 1:11:28 9.0
10 1 Shadow X 17 WSC Rob Forrester 750 11:15 12:09:30 0:54:30 3 1:12:40 10.0
11 2 RS Aero 9 2114 RYA Rich VINCENT 1024 11:18 12:07:43 0:49:43 2 1:12:50 11.0
12 2 Enterprise 22821 Weston Sailing Club Christopher SPENCER Kayleigh SPENCER 1151 11:18 12:13:59 0:55:59 2 1:12:57 12.0
13 1 B14 755 netley sailing club Kevin MOORE Stuart MOORE 860 11:15 11:56:55 0:41:55 2 1:13:07 13.5
13 2 Laser Radial 171861 Blithfield Sailing Club Lydia BARBER 1150 11:18 12:14:03 0:56:03 2 1:13:07 13.5
15 2 Hadron H2 115 South Cerney Sailing Club Richard LEFTLEY 1034 11:18 12:09:17 0:51:17 2 1:14:24 15.0
16 2 Europe 111 Weston Sailing Club Kathy SHERRATT 1141 11:18 12:15:03 0:57:03 2 1:15:00 16.0
17 2 Challenger 270 Rutland Sailing Club Graham HALL 1162 11:18 12:16:19 0:58:19 2 1:15:17 17.0
18 2 Laser 215690 Weston Chris CLARKE 1108 11:18 12:13:40 0:55:40 2 1:15:22 18.0
19 2 Hadron H2 113 Draycotewater Dave BARKER 1034 11:18 12:09:58 0:51:58 2 1:15:23 19.0
20 2 Hadron H2 114 Warsash SC Adrian WILLIAMS 1034 11:18 12:10:06 0:52:06 2 1:15:35 20.0
21 2 Contender 703 WSC Robert ANGUS 969 11:18 12:07:16 0:49:16 2 1:16:16 21.0
22 1 RS800 1140 Strangford Lough YC John MCKELVIE David JESSOP 799 11:15 12:15:58 1:00:58 3 1:16:18 22.0
23 2 Hadron H2 121 Arun Yacht Club Dick HOLDEN 1034 11:18 12:10:45 0:52:45 2 1:16:31 23.0
24 1 Nacra Carbon 20 44 WSC Chris King 597 11:15 12:00:51 0:45:51 3 1:16:48 24.0
25 2 Hadron H2 128 Northampton Andrew MCGAW 1034 11:18 12:10:57 0:52:57 2 1:16:49 25.0
26 1 Formula 18 524 Gwsc Tony STOKED Natasha WILSON 673 11:15 120701 0:52:01 3 1:17:17 26.0
27 2 RS Aero 7 2581 York RI Sailing Club Peter CRAGGS 1073 11:18 12:13:40 0:55:40 2 1:17:49 27.0
28 1 AltO 118 Wilsonian Timothy KIFT Jo WICKEN 926 11:15 12:03:39 0:48:39 2 1:18:48 28.0
29 2 Hadron H2 127 RORC Chris BROWN 1034 11:18 12:12:23 0:54:23 2 1:18:54 29.0
30 2 Hadron H2 130 Warsash sc Ian DAWSON 1034 11:18 12:13:07 0:55:07 2 1:19:57 30.0
31 2 Challenger 281 Rutland Jack ALDERDICE 1162 11:18 12:20:35 1:02:35 2 1:20:47 31.5
31 2 Contender 2709 Weston Sailing Club Mark WATTS 969 11:18 12:10:11 0:52:11 2 1:20:47 31.5
33 2 Contender 615 WSC David Bite 969 11:18 12:10:27 0:52:27 2 1:21:12 33.0
34 2 Fireball 13944 Weston Dan JOHNSON Ben LATHAM 944 11:15 12:06:14 0:51:14 2 1:21:25 34.0
35 1 4000 4588 Grafham Water SC John REYNOLDS Fran HOWELL 917 11:15 12:05:33 0:50:33 2 1:22:41 35.0
36 1 Nacra 16 66 Jeremy PILCHER 707 11:15 12:15:36 1:00:36 3 1:25:43 36.0
37 2 Contender 589 WSC Keith Paul 969 11:18 12:13:34 0:55:34 2 1:26:01 37.0
38 1 ISO 1190 Weston Sailing Club Colin SNOOK Bean CLARK 922 11:15 12:09:55 0:54:55 2 1:29:21 38.0
39 1 49er 706 HISC Theo GALYER Dave TREAGUST 697 11:15 11:57:17 0:42:17 2 1:31:00 39.0
40 2 Contender 2639 Weston Sailing Club Ralph DREW 969 11:18 12:19:41 1:01:41 2 1:35:29 40.0
41 2 Laser 306 Weston Sailing Club Michele ZADRA Andrea LENTA 1108 11:18 12:28:40 1:10:40 2 1:35:40 41.0
42 1 RS600 785 WSC James Cowen 916 11:15 12:15:00 1:00:00 2 1:38:15 42.0
43 1 Formula 18 2169 Weston Sailing Club Jonathan BATEY Sarah BATEY 673 11:15 12:09:03 0:54:03 2 2:00:28 43.0
44 2 D-Zero 250 Notley Sailing Club Ian MORGAN 1043 DNC 48.0
44 2 Phantom 1391 Lymington Town Sailing Club Nigel KING 1002 DNC 48.0
44 1 Hurricane 5.9 137 WSC Max McCARROLL 713 DNS 48.0
44 2 Hadron H2 126 Starcross Yacht Club Alistair GLEN 1034 DNC 48.0

Scoring codes used

Code Deion Points
DNC Did not come to the starting area 48
DNS Came to the start area but did not start 48



Sailwave Scoring Software 2.25.11
www.sailwave.com

 

20/4/2019 14:11

 

Enter Now >>>>

Tracking

2019 GBSC

Draycote Dash17/18 November 2018
Datchet Flyer8/9 December 2018
Brass Monkey27 December 2018
Tiger Trophy2/3 February 2019
Oxford Blue16 February 2019
King George Gallop16/17 March 2019
Weston Grand Slam20/21 April 2019
Derwent Dambuster11/12 May 2019
Wilsonian River Challenge1/2 June 2019
Bala Long Distance22/23 June 2019
Fastnet Fling8/10 Aug 2019
Ullswater Ultimate17/18 Aug 2019
  
Final (Rutland)28/29 Sep 2019

Register

For all the latest news sign up here with your email address:

About

The Great British Sailing Challenge is a series of handicap racing events that take place throughout the year, and it's open to pretty much any sail-powered craft. The Challenge will involve events throughout the whole year, with the target of around 100 boats taking part in each event on larger waters, and running events close to capacity on smaller lakes and reservoirs. Competing sailors will earn ranking points from each event they compete in, with the top 100 sailors invited to a winner-takes-all-final in Autumn 2019 to award the best sailors of the year. The series is managed by SailRacer.