Radial wins Gallop

 

Local Tony Cooper takes three straight wins, with winds gusting 37 kts at time

Provisional

Sailed: 3, Discards: 1, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 16, Scoring system: Appendix A
Rank start Boat Classtype SailNos Club Name Crew PY R1 R2 R3 Total Nett
1st 1 Laser Radial 209795 King George SC Tony COOPER 1150 (1.0) 1.0 1.0 3.0 2.0
2nd 1 RS600 8 Wilsonian SC Richard SMITH 916 2.0 (3.0) 2.0 7.0 4.0
3rd 1 Laser 210595 King George SC Jim FIFIELD 1108 4.0 2.0 (17.0 DNC) 23.0 6.0
4th 1 Laser 14 King George SC Kevin COOPER 1108 (7.0) 4.0 3.0 14.0 7.0
5th 1 RS600 951 King George SC Michael ISZATT 916 5.0 (9.0) 4.0 18.0 9.0
6th 1 Vortex 2014 Rickmansworth SC Jonathan CARTER 917 (8.0) 5.0 5.0 18.0 10.0
7th 1 Blaze 836 Rcyc and Burnham sc Malcolm HUTCHINGS 1031 3.0 10.0 (17.0 DNC) 30.0 13.0
8th 1 RS Vareo 407 Emberton Park SC Luke FISHER 1093 9.0 6.0 (17.0 DNC) 32.0 15.0
9th 1 49er 6 Stokes Bay SC Andy RICE Ewan GRIBBIN 697 (17.0 DNF) 11.0 6.0 34.0 17.0
10th 1 Laser 210139 King George SC Peter EDEL 1108 11.0 7.0 (17.0 DNC) 35.0 18.0
11th 1 Laser Radial 166588 King George SC Tim FRENCH 1150 10.0 8.0 (17.0 DNC) 35.0 18.0
12th 1 Contender 613 King George SC Tony BURTON 969 6.0 (17.0 DNC) 17.0 DNC 40.0 23.0
13th 1 National 18 406 Blackwater Sailing Club Jessica BERNEY Hugo BERNEY-Stephan Peretti 906 12.0 (17.0 DNC) 17.0 DNC 46.0 29.0
14th 1 OK 46 King George SC Charlie SHEARN 1115 (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 51.0 34.0
14th 1 Laser 190915 King George SC Sebastian STANSFIELD 1108 (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 51.0 34.0
14th 1 Laser 4.7 201124 King George SC Amy CLEAVES 1210 (17.0 DNF) 17.0 DNC 17.0 DNC 51.0 34.0

R1

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 11:15:08
Rank start Boat Classtype SailNos Club Name Crew PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 1 Laser Radial 209795 King George SC Tony COOPER 1150 12:04:22 0:49:14 3 0:42:49 1.0
2 1 RS600 8 Wilsonian SC Richard SMITH 916 11:54:56 0:39:48 3 0:43:27 2.0
3 1 Blaze 836 Rcyc and Burnham sc Malcolm HUTCHINGS 1031 12:00:46 0:45:38 3 0:44:16 3.0
4 1 Laser 210595 King George SC Jim FIFIELD 1108 12:04:23 0:49:15 3 0:44:27 4.0
5 1 RS600 951 King George SC Michael ISZATT 916 11:56:19 0:41:11 3 0:44:58 5.0
6 1 Contender 613 King George SC Tony BURTON 969 11:58:53 0:43:45 3 0:45:09 6.0
7 1 Laser 14 King George SC Kevin COOPER 1108 12:05:13 0:50:05 3 0:45:12 7.0
8 1 Vortex 2014 Rickmansworth SC Jonathan CARTER 917 11:57:09 0:42:01 3 0:45:49 8.0
9 1 RS Vareo 407 Emberton Park SC Luke FISHER 1093 12:05:20 0:50:12 3 0:45:56 9.0
10 1 Laser Radial 166588 King George SC Tim FRENCH 1150 12:09:49 0:54:41 3 0:47:33 10.0
11 1 Laser 210139 King George SC Peter EDEL 1108 12:08:42 0:53:34 3 0:48:21 11.0
12 1 National 18 406 Blackwater Sailing Club Jessica BERNEY Hugo BERNEY-Stephan Peretti 906 11:59:41 0:44:33 3 0:49:10 12.0
13 1 49er 6 Stokes Bay SC Andy RICE Ewan GRIBBIN 697 12:09:18 DNF 1 17.0
13 1 Laser 4.7 201124 King George SC Amy CLEAVES 1210 11:59:49 DNF 1 17.0

R2

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 122118
Rank start Boat Classtype SailNos Club Name Crew PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 1 Laser Radial 209795 King George SC Tony COOPER 1150 13:11:58 0:50:40 3 0:44:03 1.0
2 1 Laser 210595 King George SC Jim FIFIELD 1108 13:10:25 0:49:07 3 0:44:20 2.0
3 1 RS600 8 Wilsonian SC Richard SMITH 916 13:02:11 0:40:53 3 0:44:38 3.0
4 1 Laser 14 King George SC Kevin COOPER 1108 13:13:15 0:51:57 3 0:46:53 4.0
5 1 Vortex 2014 Rickmansworth SC Jonathan CARTER 917 13:04:20 0:43:02 3 0:46:56 5.0
6 1 RS Vareo 407 Emberton Park SC Luke FISHER 1093 13:12:54 0:51:36 3 0:47:13 6.0
7 1 Laser 210139 King George SC Peter EDEL 1108 13:16:19 0:55:01 3 0:49:39 7.0
8 1 Laser Radial 166588 King George SC Tim FRENCH 1150 13:19:32 0:58:14 3 0:50:38 8.0
9 1 RS600 951 King George SC Michael ISZATT 916 13:08:53 0:47:35 3 0:51:57 9.0
10 1 Blaze 836 Rcyc and Burnham sc Malcolm HUTCHINGS 1031 13:15:22 0:54:04 3 0:52:26 10.0
11 1 49er 6 Stokes Bay SC Andy RICE Ewan GRIBBIN 697 12:58:12 0:36:54 3 0:52:56 11.0

R3

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 133034
Rank start Boat Classtype SailNos Club Name Crew PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 1 Laser Radial 209795 King George SC Tony COOPER 1150 142714 0:56:40 3 0:49:17 1.0
2 1 RS600 8 Wilsonian SC Richard SMITH 916 141650 0:46:16 3 0:50:31 2.0
3 1 Laser 14 King George SC Kevin COOPER 1108 142814 0:57:40 3 0:52:03 3.0
4 1 RS600 951 King George SC Michael ISZATT 916 142019 0:49:45 3 0:54:19 4.0
5 1 Vortex 2014 Rickmansworth SC Jonathan CARTER 917 142243 0:52:09 3 0:56:52 5.0
6 1 49er 6 Stokes Bay SC Andy RICE Ewan GRIBBIN 697 14:19:32 0:48:58 3 1:10:15 6.0



Sailwave Scoring Software 2.25.11
www.sailwave.com

 

17/3/2019 15:04

 

Photo © Tim Olin

Enter Now >>>>

Tracking

2019 GBSC

Draycote Dash17/18 November 2018
Datchet Flyer8/9 December 2018
Brass Monkey27 December 2018
Tiger Trophy2/3 February 2019
Oxford Blue16 February 2019
King George Gallop16/17 March 2019
Weston Grand Slam20/21 April 2019
Derwent Dambuster11/12 May 2019
Wilsonian River Challenge1/2 June 2019
Bala Long Distance22/23 June 2019
Fastnet Fling8/10 Aug 2019
Ullswater Ultimate17/18 Aug 2019
  
Final (Rutland)28/29 Sep 2019

Register

For all the latest news sign up here with your email address:

About

The Great British Sailing Challenge is a series of handicap racing events that take place throughout the year, and it's open to pretty much any sail-powered craft. The Challenge will involve events throughout the whole year, with the target of around 100 boats taking part in each event on larger waters, and running events close to capacity on smaller lakes and reservoirs. Competing sailors will earn ranking points from each event they compete in, with the top 100 sailors invited to a winner-takes-all-final in Autumn 2019 to award the best sailors of the year. The series is managed by SailRacer.