Entries

John Merricks Tiger Trophy

    ClassHelmCrewClub
    2000 - 2473Tim CRIPPSAmy CLAYNOTTS COUNTY S.C
    2000 - 2321Fergus BARNHAMFinlay BARNHAMSNETTISHAM BEACH SAILING CLUB
    2000 - 21226Ian MOORETba TBASTAUNTON HAROLD
    2000 - 22511Natalie ROACHAlex PICKLESROYAL NAVY SAILING ASSOCIATION
    29er - 1508Dylan WALENDY-WRIGLEYSimon GADSBYROYAL HARWICH YACHT CLUB
    29er - 900Ross BANHAMAlex KINGDATCHET WATER SAILING CLUB
    29er - 2119Ian ESCRITTKate MELLORYORKSHIRE DALES SAILING CLUB
    29er - 1249Kim MAY-PAPAILIOUTom MITCHELLSURREY SAILING CLUB
    420 - 5405Lainey TERKELSENLucy TERKELSENSTONE SAILING CLUB
    420 - 54464Ross THOMPSONWilliam McMahonFRENSHAM POND SAILING CLUB
    420 - 55107Robbie KINGMarcus TRESSLERWARSASH SC
    420 - 54481Niamh HARPERRebecca COLESLOCH TUMMEL SAILING CLUB
    420 - 54978Alex COLQUITTGeorge BRIDGEWEST KIRBY SAILING CLUB
    420 - 54536Tom COLLYERAaron CHADWICKALDENHAM SC
    420 - 53983Alexander HUGHESTom SMITHSUTTON SC
    505 - 9159Mark WESTONSimon HAWKESWEST RIDING SAILING CLUB
    505 - 9156Mike PICKERINGMike PRIDDLERESTRONGUET SC
    505 - 9158Paddy LEWISTom HOLLANDDATCHET WATER SAILING CLUB
    505 - 9039Hamish GLEDHILLAdrian THEARWEST RIDING SAILING CLUB
    505 - 9117Tom GILLARDAndy COUCHHAYLING ISLAND SAILING CLUB
    505 - 9136Stewart MEARSRichard TUCKERRCYC
    B14 - 795Mark BARNESCharlotte JONESWHITSTBALE YACHT CLUB
    B14 - 761Nick CRAIGTom PYGALLFRENSHAM BURGHFIELD
    B14 - 768James GARDNERAnne GARDNERHISC
    B14 - 681Liam WILLISJulie WILLISLYMINGTON TOWN SAILING CLUB
    B14 - 788Josh WILCEWill HALLRUTLAND SAILING CLUB
    Blaze - 799Richard BOTTINGDRAYCOTE WATER SAILING CLUB
    Blaze - 811Pete BARLOWBURGHFIELD SAILING CLUB
    Challenger - 270Graham HALLRUTLAND SAILING CLUB
    Challenger - 281Jack ALDERDICELAKESIDE SAILING CLUB, PETERBORROUGH
    Challenger - 257Val MILLWARDRUTLAND SAILING CLUB
    Contender - 2410Nick NOBLEPORTISHEAD YACHT & SAILING CLUB (PYSC)
    Contender - 705Andrew BELSONRUTLAND SAILING CLUB
    D-One - 21Vanessa WEEDON-JONESGRAFHAM WATER SAILING CLUB
    D-Zero - 181Gordon STEWARTNHEBSC
    D-Zero - 175Dave WOODSROSSENDALE VALLEY SC
    D-Zero - 191Nigel AUSTINCRANSLEY SAILING CLUB
    D-Zero - 193Kevin MOLLHUNTS SAILING CLUB
    D-Zero - 179Mike CORNEYQMSC
    D-Zero - 190Robert CAMPBELLCRANSLEY
    D-Zero - 195Rob LENNOXBARNT GREEN SC
    D-Zero - 177Alistair HILLGRAFHAM WATER SAILING CLUB
    D-Zero - 156Ian MORGANHILL HEAD
    D-Zero - 178Thomas SOUTHWELLHILL HEAD SAILING CLUB
    D-Zero Blue - 108Graham COXHUNTS SAILING CLUB
    Enterprise - 22901Paul YOUNGEmma COLEMANMIDLAND SAILING CLUB
    Enterprise - 23306Mark LUNNSteve BLACKBURNLEIGH & LOWTON SAILING CLUB
    Finn - 4Russell WARDHAYLING ISLAND S C
    Fireball - 15050Kevin HOPEAndy StewartNOTTINGHAMSHIRE COUNTY SAILING CLUB
    Fireball - 15122David HALLPaul CONSTABLEBLACKWATER SAILING CLUB
    Fireball - 14323Jasmin SAYEDJoe IRONSIDENEWHAVEN AND SEAFORD SAILING CLUB
    Fireball - 15130Dave WINDERBen RAYNERHOLLINGWORTH
    Flying 15 - 3631Chris WRIGHTNicki HOOPERRUTLAND SAILING CLUB
    GP14 - 14186Ian DOBSONAndy TUNNICLIFFEBURWAIN
    GP14 - 14095Matt BURGEPaul CHILDSPOOLE YACHT CLUB
    GP14 - 14174Lawrence CREASERAndy HUNTERNORTHAMPTON SC
    GP14 - 13785Nicky ROBINSONJohn ROBINSONSTAUNTON HAROLD SAILING CLUB
    GP14 - 13721Nick DEVEREUXGeoff EDWARDSBUDWORTH SAILING CLUB
    GP14 - 14090Neal GIBSONGeoff PHILLIPSREDOUBT SAILING CLUB
    Int Moth - 4121James PHAREQMSC
    K1 - 56Keith WILLISLYMINGTON TOWN SAILING CLUB
    Laser - 188578Steven FOWLESQUEEN MARY SAILING CLUB
    Laser - 141040Gareth RUSSELLPAXTON LAKES SAILING CLUB
    Laser - 192516Tom WHITEOLTON MERE
    Laser - 209834Tim KEIGHLEYWEST RIDING SAILING CLUB
    Laser - 182565Jack HOPKINSDELPH SAILING CLUB
    Laser - 209835Edward HIGSONBARTLEY SAILING CLUB
    Laser - 200890Jeremy HIGSONBARTLEY SAILING CLUB
    Laser - 206880Craig WILLIAMSONHISC/UNIVERSITY OF PORTSMOUTH
    Laser - 115549Andy BAKINNOTTINGHAM SC
    Laser - 207000Simon WIGMOREGRAFHAM WATER SAILING CLUB
    Laser - 204975Haydn GRIFFITHSLEIGH & LOWTON SAILING CLUB
    Laser Radial - 208659Daniel WIGMOREGRAFHAM WATER SAILING CLUB
    Laser Radial - 203310Anya HAJI-MICHAELREDESMERE SAILING CLUB
    Laser Radial - 206876Olive4r BLACKBURNLEIGH & LOWTON SAILING CLUB
    Laser Radial - 122676Andrew EVERITTNORTH HERTS AND EAST BEDS SAILING CLUB
    Laser Radial - 200043Matthew LUXTONSTAUNTON HAROLD SAILING CLUB
    Laser Radial - 207986Eleanor CRAIGSTAUNTON HAROLD SAILING CLUB
    Laser Radial - 210098William RUSSELLPAXTON LAKES SAILING CLUB
    Laser Radial - 202529Rebecca GRIMSHAWSTAUNTON HAROLD SAILING CLUB
    Laser Vago DH - 1217Peter ALLUMRachael BAMBERBANBURY SAILING CLUB
    Laser Vago SH - 1814Dave BAXTERYORKSHIRE DALES SAILING CLUB
    Merlin Rocket - 3709Tom LONSDALETba TBAUPPER THAMES
    Merlin Rocket - 3658Chris JENNINGSPete HORNBURGHFIELD SAILING CLUB
    Musto Skiff - 396Stuart HARRISBANBURY SAILING CLUB
    Musto Skiff - 487Ben SCHOOLINGDATCHET WATER SAILING CLUB
    Musto Skiff - 538Paul MOLESWORTHDATCHET WATER SAILING CLUB
    National 12 - 3505Tom PROCTERHenry HUTCHISONHUNTS SAILING CLUB
    National 18 - 401Oliver HOUSEMANSteve WATTONTAMESIS CLUB
    National 18 - 347Jeremy VINESJulian BERNEYRLYMYC
    National 18 - 406Jessica BERNEYGregor DAVIDSONBLACKWATER SAILING CLUB
    OK - 1Charlie CUMBLEYTEIGN CORINTHIAN YC
    Osprey - 1347Philip MEAKINSBen MEAKINSWARSASH
    RS Aero 7 - 1076Martin HEWITTNOTTINGHAM SAILING CLUB
    RS Aero 7 - 1689Andrew SNELLARMY SA
    RS Aero 7 - 1141Jonathan RICKELSGRAFHAM WATER SC
    RS Aero 9 - 1218Christopher ABBOTTNOTTINGHAM SAILING CLUB
    RS Aero 9 - 1298Richard WATSHAMSTARCROSS YACHT CLUB
    RS Aero 9 - 1208Matt THURSFIELDCHELMARSH
    RS Feva XL - 5005Jess FLINTAlice LUCYRUTLAND SAILING CLUB
    RS100 8.4 - 205Jim WICKSLOCKS SAILING CLUB
    RS400 - 866Paul REYNOLDSCathy REYNOLDSNOTTINGHAMSHIRE COUNTY SAILING CLUB
    RS400 - 904Grant BLAKEJessica BARKROXFORD SAILING CLUB
    RS400 - 1453Stuart HALMANAnna WALSHLEIGH AND LOWTON SC
    RS400 - 1202Sam KNIGHTJohn KNIGHTBARTLEY SAILING CLUB
    RS800 - 1166Ralph SINGLETONSophie SINGLETONDATCHET WATER S C
    Scorpion - 2026Andy MCKEEChris MASSEYDOVESTONE SC
    Scorpion - 2034Pete MITCHELLSimon FORBESHAYLING ISLAND SC
    Solo - 5158S CGRAFHAM WATER SAILING CLUB
    Streaker - 1519Angus BEYTSNEWBURGH
    Supernova - 1092Iain HORLOCKEXE SAILING CLUB
    Supernova - 1123Jon PEBODYHUNTS SAILING CLUB
    Topper - 47222Jack BERRYJACK BERRY
    Vortex - 2014Jonathan CARTERRICKMANSWORTH SAILING CLUB
    115 boats

    Class Stats


    2000 : 4
    29er : 4
    420 : 7
    505 : 6
    B14 : 5
    Blaze : 2
    Challenger : 3
    Contender : 2
    D-One : 1
    D-Zero : 10
    D-Zero Blue : 1
    Enterprise : 2
    Finn : 1
    Fireball : 4
    Flying 15 : 1
    GP14 : 6
    Int Moth : 1
    K1 : 1
    Laser : 11
    Laser Radial : 8
    Laser Vago DH : 1
    Laser Vago SH : 1
    Merlin Rocket : 2
    Musto Skiff : 3
    National 12 : 1
    National 18 : 3
    OK : 1
    Osprey : 1
    RS Aero 7 : 3
    RS Aero 9 : 3
    RS Feva XL : 1
    RS100 8.4 : 1
    RS400 : 4
    RS800 : 1
    Scorpion : 2
    Solo : 1
    Streaker : 1
    Supernova : 2
    Topper : 1
    Vortex : 1

    Enter Now >>>>

    Oxford Live
    2015/16 Series 
    Draycote Dash21/22 November 2015
    Datchet Flyer12/13 December 2015
    Brass Monkey27 December 2015
    Grafham Grand Prix28 December 2015
    Oxford Blue2 January 2016
    Bloody Mary9 January 2016
    Tiger Trophy6/7 February 2016



    Weather


    Register

    For all the latest news sign up here with your email address:

    About

    The GJW Direct SailJuice Winter Series is based around the UK's biggest winter handicap events. Sailors from many different dinghy fleets now consider this series as one of the main goals of their winter racing. With great prizes on offer, it attracts some of the best sailors in the country to compete against each other. The series is managed by SailRacer.

    Series Info