Great British Sailing Challenge Final Results

 

Blustery conditions for day 1, very close at the front, with 1 point separating top three and going down to the wire, with non-discardable pursuit race to determine 2019 Great British Sailing Challenge Champion.

Great British Sailing Challenge 2019

Rutland Sailing Club

 

Results are provisional as of 16:06 on September 29, 2019

Overall

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 64, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Classtype sailnos Club helm crew GL R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st Slow 2000 22334 Army Sailing Association Simon HORSFIELD Katie BURRIDGE 1100 3 1 (5) 2 11 6
2nd Fast 505 9196 Rnsa/stokes Bay SC Penny CLARK Russell CLARK 878 2 2 (3) 7 14 11
3rd Slow RS Aero 7 2439 Rlymyc/ltsc Tim HIRE   1073 6 3 (11) 4 24 13
4th Fast Sprint 15 1989 Rutland SC Steven SAWFORD   926 1 (4) 2 13 20 16
5th Slow 420 55242 Frensham Pond/Rutland Sailing Club Megan FERGUSON Solomon WILBY 1086 7 (19) 7 5 38 19
6th Fast RS400 1283 Bassenthwaite SC Chris PICKLES Matt SHARMAN 953 11 6 (17) 8 42 25
7th Slow Scorpion 2013 Staunton Harold Grahame NEWTON Rachael RHODES 1025 9 9 (10) 9 37 27
8th Slow Mirror 70966 Draycote David WADE Tristian MITCHEL 1390 (14) 7 8 15 44 30
9th Slow Scorpion 2039 Shsc Peter GRAY SIMON FORBES 1025 (17) 16 9 6 48 31
10th Slow Supernova 1245 Cotswold SC Cliff MILLINER   1077 10 11 (16) 10 47 31
11th Fast Fireball 14940 HISC Georgia BOOTH Olly DAVENPORT 944 (8) 5 1 32 46 38
12th Fast Fireball 15143 Northampton Isaac MARSH Richard NURSE 944 5 (8) 4 29 46 38
13th Slow Challenger 312 Rutland Sailing Club Sailability Valerie (val) MILLWARD   1162 (65 DNC) 12 13 14 104 39
14th Slow Challenger 270 Rutland Sailing Club Graham HALL   1162 13 10 (15) 17 55 40
15th Fast RS600 8 Wilsonian SC Richard SMITH   916 4 (65 DNC) 18 27 114 49
16th Fast VX One 273 Castle Cove SC/wimbleball Ben HAWKES Simon HAWKES Paul Birbeck 840 (21) 14 12 24 71 50
17th Slow Laser Radial 166708 Draycote Water Eleanor CRAIG   1150 16 (20) 19 20 75 55
18th Fast Fireball 13944 Blithfield SC Dan JOHNSON Ben LATHAM 944 (28) 17 14 26 85 57
19th Slow K1 138 Asa Andrew SNELL   1065 19 18 (29) 28 94 65
20th Slow Supernova 1133 Bartley Stephen HAWLEY   1077 20 (24) 23 22 89 65
21st Slow Challenger 257 Rutland SC Jon WILLIAMS   1162 12 (21) 20 34 87 66
22nd Slow Blaze 836 Rcyc And Burnham SC Malc HUTCHINGS   1031 27 (30) 24 16 97 67
23rd Fast AltO 118 Wilsonian SC Timothy KIFT Jo WICKEN 926 (65 DNC) 23 21 25 134 69
24th Fast National 18 401 Chew Valley SC Oliver HOUSEMAN Jermey VINES, Steve WATTON 910 (26) 26 26 18 96 70
25th Slow Laser Radial 196166 Ukla West Yorkshire Graham MACWHIRTER   1150 (25) 25 22 23 95 70
26th Slow 2000 2042 Snettisham Beach SC Jasper BARNHAM Laura BARNHAM 1100 (65 DNC) 65 DNF 6 1 137 72
27th Slow Challenger 281 Rutland Jack ALDERDICE   1162 22 22 (25) 43 112 87
28th Fast RS400 1453 Leigh And Lowton SC Stuart HALMAN Anna WALSH 953 34 35 (65 DNC) 19 153 88
29th Slow Graduate 3013 Toddbrook SC Fresh ABENDSTERN Brynster ABENDSTERN 1129 23 (28) 28 38 117 89
30th Fast Vortex 2014 Rickmansworth Sailing Club Jonathan CARTER   917 30 (36) 33 30 129 93
31st Slow Challenger 2 Rutland Richard JOHNSON   1162 15 15 (65 DNC) 65 DNC 160 95
32nd Fast 4000 4546 Rutland SC Tim LITT Harry LITT 917 24 14 (35) 65 DNC 138 103
33rd Slow RS Vareo 407 Emberton Park SC Luke FISHER   1093 (65 DNF) 65 DNC 27 12 169 104
34th Slow D-Zero 150 Burton On Trent Andrew SPENCER   1043 35 27 (37) 42 141 104
35th Slow Enterprise 22901 Midland Sailing Club Paul YOUNG Aimee Allsopp 1151 29 (32) 31 45 137 105
36th Slow RS Tera Pro 2386 Isle Of Man Yacht Club Teddy DUNN   1359 (31) 29 30 47 137 106
37th Slow RS Tera Pro 3262 Draycote Water Sailing Club Imogen WADE   1359 32 (33) 32 48 145 112
38th Fast Osprey 1372 Iossc Mick GREENLAND David DOWNS 936 18 (65 DNC) 65 DNC 31 179 114
39th Slow RS Tera Sport 2226 Frensham Pond Sailing Club Finlay LOMAS-CLARKE   1438 33 34 (36) 49 152 116
40th Fast RS800 1166 Rya Ralph SINGLETON Sophie SINGLETON 799 (65 DNC) 65 DNF 65 DNC 3 198 133
41st Fast Weta 338 Rock Sailing And Waterski Club Patrick LYON   960 (65 DNC) 31 65 DNC 40 201 136
42nd Fast 49er 61 Paignton SC Chris TILBROOK Ewan GRIBBIN 697 (65 DNC) 65 DNC 34 37 201 136
43rd Fast Osprey 1347 Warsash Philip MEAKINS Chris DODD 936 (65 DNF) 65 DNC 65 DNC 11 206 141
44th Slow Farr 3.7 412 Bradford On Avon SC Graham COOPER   1063 (65 DNF) 37 65 DNC 44 211 146
45th Slow Challenger 261 Rutland SC Nick BETT   1162 (65 DNC) 65 DNC 65 DNC 21 216 151
46th Slow Supernova 1083 Emberton Park Serena STEWARDSON   1077 36 (65 DNC) 65 DNC 50 216 151
47th Fast Nacra F20 Carbon 35 Rutland SC Malcolm YATES Matt BELL 597 (65 DNC) 65 DNC 65 DNC 33 228 163
48th Slow Challenger 02   Andy RICE   1162 (65 DNC) 65 DNC 65 DNC 35 230 165
49th Fast Sprint 15 2022 Grafham Stuart SNELL   926 (65 DNC) 65 DNC 65 DNC 36 231 166
50th Fast Cherub 2650 Staunton Harold Sailing Club Martyn DENCHFIELD Jamie PEARSON 970 (65 DNF) 65 DNC 65 DNC 39 234 169
51st Slow Blaze 799 Draycote Water Richard BOTTING   1031 (65 DNC) 65 DNC 65 DNC 41 236 171
52nd Slow RS Tera Sport 3575 Olton Mere Sailing Club Freddie SUNDERLAND   1438 (65 DNC) 65 DNC 65 DNC 46 241 176
53rd Fast Osprey 1362 Weymouth Emma STEVENSON Peter LLOYD 936 (65 DNF) 65 DNC 65 DNC 65 DNC 260 195
53rd Slow Phantom 1280 Datchet Ian STONE   1002 (65 DNF) 65 DNC 65 DNC 65 DNC 260 195
53rd Slow Finn 4 Hayling Island Russ WARD   1051 (65 DNC) 65 DNC 65 DNC 65 DNC 260 195
53rd Fast Musto Skiff 364   Andy RICE   846 (65 DNF) 65 DNC 65 DNC 65 DNC 260 195
53rd Fast Musto Skiff 556 Wilsonian SC Graeme OLIVER   846 (65 DNC) 65 DNC 65 DNC 65 DNC 260 195
53rd Slow Laser Radial 197924 Blithfield Sailing Club Jamie MASON   1150 (65 DNC) 65 DNC 65 DNC 65 DNC 260 195
53rd Fast Norfolk Punt 94 Royal Marines SC Colin MURRAY Oly MURRAY 857 (65 DNC) 65 DNC 65 DNC 65 DNC 260 195
53rd Slow RS Aero 7 3030 Rutland SC Nick NEVE   1073 (65 DNC) 65 DNC 65 DNC 65 DNC 260 195
53rd Slow RS Aero 5 1964 Rutland Alice LUCY   1136 (65 DNC) 65 DNC 65 DNC 65 DNC 260 195
53rd Slow Solo 5738 Swarkestone Sailing Club Tim HAND   1152 (65 DNF) 65 DNC 65 DNC 65 DNC 260 195
53rd Fast Int Moth - No foils 3029 Loch Lomond Sailing Club Paul HIGNETT   980 (65 DNC) 65 DNC 65 DNC 65 DNC 260 195
53rd Slow Wanderer 1810 Swarkestone Sailing Club Amicia HOPKINS Bernard TAYLOR 1190 (65 DNC) 65 DNC 65 DNC 65 DNC 260 195

R4 - 2019-09-28 at 15.15

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Classtype sailnos Club helm crew GL Place Points
1 Slow 2000 2042 Snettisham Beach SC Jasper BARNHAM Laura BARNHAM 1100 1 1
2 Slow 2000 22334 Army Sailing Association Simon HORSFIELD Katie BURRIDGE 1100 2 2
3 Fast RS800 1166 Rya Ralph SINGLETON Sophie SINGLETON 799 3 3
4 Slow RS Aero 7 2439 Rlymyc/ltsc Tim HIRE   1073 4 4
5 Slow 420 55242 Frensham Pond/Rutland Sailing Club Megan FERGUSON Solomon WILBY 1086 5 5
6 Slow Scorpion 2039 Shsc Peter GRAY SIMON FORBES 1025 6 6
7 Fast 505 9196 Rnsa/stokes Bay SC Penny CLARK Russell CLARK 878 7 7
8 Fast RS400 1283 Bassenthwaite SC Chris PICKLES Matt SHARMAN 953 8 8
9 Slow Scorpion 2013 Staunton Harold Grahame NEWTON Rachael RHODES 1025 9 9
10 Slow Supernova 1245 Cotswold SC Cliff MILLINER   1077 10 10
11 Fast Osprey 1347 Warsash Philip MEAKINS Chris DODD 936 11 11
12 Slow RS Vareo 407 Emberton Park SC Luke FISHER   1093 12 12
13 Fast Sprint 15 1989 Rutland SC Steven SAWFORD   926 13 13
14 Slow Challenger 312 Rutland Sailing Club Sailability Valerie (val) MILLWARD   1162 14 14
15 Slow Mirror 70966 Draycote David WADE Tristian MITCHEL 1390 15 15
16 Slow Blaze 836 Rcyc And Burnham SC Malc HUTCHINGS   1031 16 16
17 Slow Challenger 270 Rutland Sailing Club Graham HALL   1162 17 17
18 Fast National 18 401 Chew Valley SC Oliver HOUSEMAN Jermey VINES, Steve WATTON 910 18 18
19 Fast RS400 1453 Leigh And Lowton SC Stuart HALMAN Anna WALSH 953 19 19
20 Slow Laser Radial 166708 Draycote Water Eleanor CRAIG   1150 20 20
21 Slow Challenger 261 Rutland SC Nick BETT   1162 21 21
22 Slow Supernova 1133 Bartley Stephen HAWLEY   1077 22 22
23 Slow Laser Radial 196166 Ukla West Yorkshire Graham MACWHIRTER   1150 23 23
24 Fast VX One 273 Castle Cove SC/wimbleball Ben HAWKES Simon HAWKES Paul Birbeck 840 24 24
25 Fast AltO 118 Wilsonian SC Timothy KIFT Jo WICKEN 926 25 25
26 Fast Fireball 13944 Blithfield SC Dan JOHNSON Ben LATHAM 944 26 26
27 Fast RS600 8 Wilsonian SC Richard SMITH   916 27 27
28 Slow K1 138 Asa Andrew SNELL   1065 28 28
29 Fast Fireball 15143 Northampton Isaac MARSH Richard NURSE 944 29 29
30 Fast Vortex 2014 Rickmansworth Sailing Club Jonathan CARTER   917 30 30
31 Fast Osprey 1372 Iossc Mick GREENLAND David DOWNS 936 31 31
32 Fast Fireball 14940 HISC Georgia BOOTH Olly DAVENPORT 944 32 32
33 Fast Nacra F20 Carbon 35 Rutland SC Malcolm YATES Matt BELL 597 33 33
34 Slow Challenger 257 Rutland SC Jon WILLIAMS   1162 34 34
35 Slow Challenger 02   Andy RICE   1162 35 35
36 Fast Sprint 15 2022 Grafham Stuart SNELL   926 36 36
37 Fast 49er 61 Paignton SC Chris TILBROOK Ewan GRIBBIN 697 37 37
38 Slow Graduate 3013 Toddbrook SC Fresh ABENDSTERN Brynster ABENDSTERN 1129 38 38
39 Fast Cherub 2650 Staunton Harold Sailing Club Martyn DENCHFIELD Jamie PEARSON 970 39 39
40 Fast Weta 338 Rock Sailing And Waterski Club Patrick LYON   960 40 40
41 Slow Blaze 799 Draycote Water Richard BOTTING   1031 41 41
42 Slow D-Zero 150 Burton On Trent Andrew SPENCER   1043 42 42
43 Slow Challenger 281 Rutland Jack ALDERDICE   1162 43 43
44 Slow Farr 3.7 412 Bradford On Avon SC Graham COOPER   1063 44 44
45 Slow Enterprise 22901 Midland Sailing Club Paul YOUNG Aimee Allsopp 1151 45 45
46 Slow RS Tera Sport 3575 Olton Mere Sailing Club Freddie SUNDERLAND   1438 46 46
47 Slow RS Tera Pro 2386 Isle Of Man Yacht Club Teddy DUNN   1359 47 47
48 Slow RS Tera Pro 3262 Draycote Water Sailing Club Imogen WADE   1359 48 48
49 Slow RS Tera Sport 2226 Frensham Pond Sailing Club Finlay LOMAS-CLARKE   1438 49 49
50 Slow Supernova 1083 Emberton Park Serena STEWARDSON   1077 50 50

 

 

Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com

 

28/9/2019 18:29

 

Photo © Tim Olin

Enter Now >>>>

Tracking

2019 GBSC

Draycote Dash17/18 November 2018
Datchet Flyer8/9 December 2018
Brass Monkey27 December 2018
Tiger Trophy2/3 February 2019
Oxford Blue16 February 2019
King George Gallop16/17 March 2019
Weston Grand Slam20/21 April 2019
Derwent Dambuster11/12 May 2019
Wilsonian River Challenge1/2 June 2019
Bala Long Distance22/23 June 2019
Fastnet Fling8/10 Aug 2019
Ullswater Ultimate17/18 Aug 2019
  
Final (Rutland)28/29 Sep 2019

Register

For all the latest news sign up here with your email address:

About

The Great British Sailing Challenge is a series of handicap racing events that take place throughout the year, and it's open to pretty much any sail-powered craft. The Challenge will involve events throughout the whole year, with the target of around 100 boats taking part in each event on larger waters, and running events close to capacity on smaller lakes and reservoirs. Competing sailors will earn ranking points from each event they compete in, with the top 100 sailors invited to a winner-takes-all-final in Autumn 2019 to award the best sailors of the year. The series is managed by SailRacer.