Ben Schooling wins the pursuit and the Dash

 

Over night leader in his MUSTO Skiff, sailed a perfect pursuit race to wrap up the Fernhurst Books Draycote Dash, Selden SailJuice Winter Series #1

Day 2 Andy Rice Selden SailJuice Winter Series 18-19 #1 - Draycote Dash Selden.sailracer.org

Posted by Selden SailJuice Winter Series on Sunday, 18 November 2018

Results 15:05 November 18, 2018

Overall

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 111, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Helm Helm Age Cat Crew Club Rating 1 2 3 4 Pursuit Race Total Nett
1st FAST Musto Skiff 544 Ben SCHOOLING     Helensburgh SC 848 1.0 (56.0) 1.0 6.0 1.0 65.0 9.0
2nd SLOW Laser 210020 Alistair GOODWIN     Haversham SC 1112 11.0 1.0 2.0 (18.0) 3.0 35.0 17.0
3rd SLOW 2000 2321 Jasper BARNHAM   Serena DE NAHLIK Snettisham Beach SC 1109 4.0 2.0 (102.0 BFD) 9.0 2.0 119.0 17.0
4th SLOW 2000 22334 Simon HORSFIELD   Katie BURRIDGE ASA 1109 (101.0 BFD) 3.0 3.0 13.0 8.0 128.0 27.0
5th MEDIUM RS Aero 7 2719 Craig WILLIAMSON     Staunton Harold SC 1073 9.0 9.0 (11.0) 7.0 5.0 41.0 30.0
6th FAST Norfolk Punt 94 Colin MURRAY   Oly MURRAY RMSC RNSA 870 5.0 5.0 7.0 (11.0) 14.0 42.0 31.0
7th FAST 505 9215 Roger GILBERT   Ben MCGRANE Netley SC 878 3.0 6.0 13.0 (27.0) 16.0 65.0 38.0
8th FAST National 18 401 Peter GRAY   Simon FORBES Staunton Harold SC 910 (32.0) 10.0 9.0 8.0 11.0 70.0 38.0
9th SLOW Solo 5675 Tom GILLARD     Sheffield Viking SC 1152 2.0 4.0 (20.0) 20.0 13.0 59.0 39.0
10th MEDIUM Comet Trio MK2 503 Alex HORLOCK   Bob HORLOCK Exe SC 1077 15.0 18.0 (22.0) 3.0 6.0 64.0 42.0
11th MEDIUM Lark 2528 Stuart HYDON   Ann BIGLIN Shustoke SC 1070 12.0 (36.0) 14.0 1.0 17.0 80.0 44.0
12th SLOW GP14 14178 Lawrence CREASER   Maciek MATYJASZCZUK Hayling Island SC 1131 19.0 8.0 (23.0) 17.0 15.0 82.0 59.0
13th MEDIUM Blaze 766 Eden HYLAND     Chase SC 1027 21.0 (32.0) 31.0 2.0 7.0 93.0 61.0
14th FAST RS800 1166 Ralph SINGLETON   Sophie SINGLETON Burghfield SC 799 8.0 39.0 10.0 (71.0) 9.0 137.0 66.0
15th FAST RS400 1489 Stephen COCKERILL   Sarah COCKERILL Stokes Bay SC 952 14.0 13.0 16.0 (25.0) 31.0 99.0 74.0
16th FAST RS400 1202 Sam KNIGHT   John KNIGHT Bartley SC 952 (22.0) 20.0 7.0 15.0 33.0 97.0 75.0
17th FAST Musto Skiff 186 Andrew STICKLAND     Thorpe Bay YC 848 20.0 17.0 37.0 (60.0) 10.0 144.0 84.0
18th FAST Osprey 1356 Ben HAWKES   Simon HAWKES Castle Cove SC 939 13.0 (55.0) 21.0 26.0 24.0 139.0 84.0
19th SLOW RS Vareo 407 Luke FISHER     Emberton Park SC 1090 10.0 23.0 41.0 (48.0) 12.0 134.0 86.0
20th SLOW OK 2134 Fergus BARNHAM     Snettisham Beach SC 1115 7.0 16.0 (35.0) 34.0 30.0 122.0 87.0
21st MEDIUM RS Aero 7 1068 Charlie SANSOM     Bowmoor SC / UPSPC 1073 35.0 (52.0) 28.0 10.0 20.0 145.0 93.0
22nd MEDIUM K1 138 Andrew SNELL     ASA 1070 25.0 (31.0) 25.0 19.0 29.0 129.0 98.0
23rd FAST 505 9177 Graeme WILLCOX   James SPIKESLEY Netley SC 878 17.0 25.0 30.0 (41.0) 28.0 141.0 100.0
24th MEDIUM Scorpion 2039 Grahame NEWTON   Rachael RHODES Staunton Harold SC 1025 26.0 (33.0) 29.0 23.0 22.0 133.0 100.0
25th FAST RS600 988 George SMITH     Shoreham SC 920 (52.0) 36.0 4.0 29.0 36.0 157.0 105.0
26th FAST Contender 2511 Iain HORLOCK     Exe SC 969 (42.0) 38.0 6.0 42.0 19.0 147.0 105.0
27th SLOW Solo 5738 Tim HAND     Swarkestone SC 1152 33.0 7.0 (52.0) 30.0 35.0 157.0 105.0
28th SLOW Laser Radial 207986 Eleanor CRAIG     Draycote Water SC 1150 30.0 11.0 (72.0) 43.0 23.0 179.0 107.0
29th MEDIUM Comet Trio MK2 433 Adrian PADRO   Tracie PADRO Shustoke SC 1077 26.0 (75.0) 38.0 14.0 32.0 185.0 110.0
30th FAST Fireball 15073 Sam METTAM   Tim SAUNDERS Papercourt SC 944 29.0 21.0 17.0 (31.0) 43.0 141.0 110.0
31st SLOW Solo 5788 Oli WELLS     RYA 1152 41.0 12.0 (60.0) 22.0 38.0 173.0 113.0
32nd MEDIUM RS Aero 7 2543 Steve NORBURY     Warsash SC 1073 (61.0) 28.0 32.0 28.0 26.0 175.0 114.0
33rd SLOW Enterprise 23349 Ann JACKSON Master Alan SKEENS Burghfield SC 1149 39.0 19.0 (58.0) 39.0 18.0 173.0 115.0
34th SLOW Laser 209976 William WHITTAKER     Draycote Water SC 1112 31.0 14.0 48.0 (52.0) 25.0 170.0 118.0
35th FAST D-One 11 Rob JONES     Warsash SC 971 17.0 (40.0) 19.0 36.0 52.0 164.0 124.0
36th MEDIUM Blaze 839 Alex WALTON     Chase SC 1027 (55.0) 33.0 46.0 50.0 4.0 188.0 133.0
37th MEDIUM RS Aero 9 1888 Chris LARR     Northampton SC 1024 (47.0) 41.0 40.0 12.0 42.0 182.0 135.0
38th MEDIUM D-Zero 217 Thomas SOUTHWELL     Netley SC 1036 33.0 (80.0) 57.0 5.0 41.0 216.0 136.0
39th FAST RS400 1488 Michael SIMS   Andrew GEORGE Carsington SC 952 (112.0 DNC) 35.0 25.0 58.0 21.0 251.0 139.0
40th FAST Fireball 15133 Kevin HOPE   Andy STEWART Notts County SC 944 24.0 53.0 15.0 (65.0) 48.0 205.0 140.0
41st FAST RS600 8 Richard SMITH     Wilsonian SC 920 (101.0 BFD) 56.0 12.0 35.0 39.0 243.0 142.0
42nd MEDIUM Comet Trio MK2 357 Darren PADRO   Callum PADRO Shustoke SC 1077 37.0 (62.0) 50.0 15.0 40.0 204.0 142.0
43rd FAST Cherub 3217 Emma PEARSON   Nick PRATT Stokes Bay SC 890 6.0 24.0 5.0 (69.0) 112.0 DNC 216.0 147.0
44th FAST Merlin Rocket 3776 Nick CRAIG   Emma CLARKE Burghfield SC 968 (112.0 DNC) 47.0 24.0 40.0 37.0 260.0 148.0
45th FAST 505 8914 Tim BIRD Master Ben ILIFFE Burton SC 878 23.0 (68.0) 36.0 46.0 53.0 226.0 158.0
46th SLOW Graduate 3013 Fresh ABENDSTERN   Izzy WATERFALL Toddbrook SC 1129 45.0 27.0 (75.0) 36.0 50.0 233.0 158.0
47th MEDIUM Blaze 818 Mike LYONS Master   Burghfield SC 1027 (40.0) 28.0 18.0 4.0 112.0 DNC 202.0 162.0
48th MEDIUM Blaze 811 Pete BARLOW Master   Burghfield SC 1027 50.0 49.0 (53.0) 21.0 46.0 219.0 166.0
49th MEDIUM RS Aero 7 2572 Andy HILL     Warsash SC 1073 44.0 (99.0) 47.0 38.0 44.0 272.0 173.0
50th FAST Musto Skiff 396 Stuart HARRIS     Banbury SC 848 16.0 71.0 27.0 (77.0) 64.0 255.0 178.0
51st MEDIUM Phantom 1347 Chris BIGLIN     Staunton Harold SC 1003 56.0 (65.0) 53.0 24.0 45.0 243.0 178.0
52nd FAST Fireball 13944 Daniel JOHNSON   Ben LATHAM Errwood SC 944 58.0 30.0 33.0 (80.0) 66.0 267.0 187.0
53rd MEDIUM RS200 1112 Nigel PEPPERDINE   Diana PEPPERDINE Staunton Harold SC 1052 54.0 (87.0) 49.0 32.0 60.0 282.0 195.0
54th FAST D-One 2 Laurence MILTON     RYA 971 36.0 (67.0) 44.0 55.0 61.0 263.0 196.0
55th FAST Fireball 15114 John HAYES   Joel JAMES Southport/West Lancs 944 57.0 45.0 42.0 (66.0) 55.0 265.0 199.0
56th FAST Fireball 15143 Isaac MARSH   Oliver DAVENPORT Northampton SC 944 49.0 64.0 39.0 (99.5 TRA) 49.0 300.5 201.0
57th SLOW Challenger 312 Valerie MILLWARD Master   Rutland SC 1162 63.0 44.0 (78.0) 62.0 34.0 281.0 203.0
58th FAST Merlin Rocket 3709 Rob HENDERSON   Alice MARKHAM Lymington Town SC 968 51.0 (63.0) 34.0 53.0 70.0 271.0 208.0
59th FAST Int Moth 4442 Kyle STONEHAM     TBYC 485 28.0 15.0 55.0 (112.0 DNC) 112.0 DNC 322.0 210.0
60th FAST Contender 2210 Alex SHAW     Chase SC 969 60.0 (70.0) 43.0 58.0 54.0 285.0 215.0
61st SLOW Laser 202539 Kev ARMSTRONG     Wembley SC 1112 46.0 21.0 90.0 (112.0 DNC) 65.0 334.0 222.0
62nd SLOW Challenger 270 Graham HALL Master   Rutland SC 1162 77.0 51.0 (82.0) 72.0 27.0 309.0 227.0
63rd SLOW Laser 177886 Marcellus PRYOR     Draycote Water SC 1112 53.0 66.0 (87.0) 64.0 47.0 317.0 230.0
64th MEDIUM RS200 1452 Alistair HODGSON   Joanna WORRALL RYA 1052 74.0 (77.0) 56.0 33.0 68.0 308.0 231.0
65th SLOW Laser Radial 197924 Jamie MASON Youth   Blithfield SC 1150 59.0 43.0 (84.0) 73.0 58.0 317.0 233.0
66th SLOW Solo 4860 Andy RICE     Stokes Bay SC 1152 (70.0) 49.0 64.0 51.0 71.0 305.0 235.0
67th SLOW Solo 5703 John BALL Master   Brightlingsea SC 1152 38.0 45.0 (51.0) 45.0 112.0 DNC 291.0 240.0
68th MEDIUM Hadron H2 05 Richard LEFTLEY     South Cerney SC 1030 43.0 42.0 (62.0) 46.0 112.0 DNC 305.0 243.0
69th SLOW Enterprise 22901 Paul YOUNG   Louise HASSALL Midland SC 1149 65.0 54.0 (67.0) 53.0 72.0 311.0 244.0
70th MEDIUM Blaze 799 Richard BOTTING     Draycote Water SC 1027 (83.0) 59.0 45.0 81.0 63.0 331.0 248.0
71st SLOW Laser 161561 William COOPER     Draycote Water SC 1112 (79.0) 48.0 70.0 76.0 59.0 332.0 253.0
72nd FAST Merlin Rocket 3569 Ben LULHAM   Samantha LULHAM Rutland SC 968 66.0 (74.0) 63.0 48.0 77.0 328.0 254.0
73rd FAST Fireball 14940 Georgia BOOTH   John PIATT Scaling Dam 944 (101.0 BFD) 61.0 59.0 83.0 51.0 355.0 254.0
74th SLOW Laser Radial 171861 Lydia BARBER Youth   Blithfield SC 1150 64.0 58.0 (83.0) 63.0 75.0 343.0 260.0
75th SLOW Laser 4.7 133331 Abigail LARR Youth   Northampton SC 1210 61.0 59.0 (81.0) 61.0 87.0 349.0 268.0
76th SLOW Laser 179748 Tom TINDALL     Wembley SC 1112 (101.0 BFD) 26.0 88.0 43.0 112.0 DNC 370.0 269.0
77th MEDIUM D-Zero 150 Andrew SPENCER     Burton SC 1036 76.0 (83.0) 66.0 57.0 76.0 358.0 275.0
78th MEDIUM Hadron H2 113 Dave BARKER     Draycote Water SC 1030 67.0 (86.0) 69.0 75.0 69.0 366.0 280.0
79th MEDIUM K1 115 Geoff KING Master   Teweskbury Cruising and SC 1070 67.0 78.0 61.0 (88.0) 83.0 377.0 289.0
80th SLOW Laser 209003 Mark GREENSTREET     Wembley SC 1112 (96.0) 79.0 89.0 68.0 56.0 388.0 292.0
81st MEDIUM Phantom 1245 Ed DUTTON     Stone SC 1003 (89.0) 73.0 79.0 85.0 57.0 383.0 294.0
82nd MEDIUM D-Zero 191 Nigel AUSTIN     Cransley SC 1036 81.0 71.0 65.0 (90.0) 78.0 385.0 295.0
83rd SLOW Laser 180333 Robert STILL Master   Draycote Water SC 1112 72.0 76.0 (94.0) 82.0 67.0 391.0 297.0
84th SLOW Challenger 281 Jack ALDERDICE Master   Rutland SC 1162 75.0 (95.0) 73.0 78.0 84.0 405.0 310.0
85th MEDIUM Supernova 1083 Serena STEWARDSON     Emberton Park SC 1075 80.0 84.0 68.0 (95.0) 80.0 407.0 312.0
86th MEDIUM RS200 1428 Richard BROWN   Judith BROWN Draycote Water SC 1052 85.0 (96.0) 80.0 67.0 82.0 410.0 314.0
87th MEDIUM Hadron H2 131 Simon HIPKIN     Walton and Frinton YC 1030 48.0 85.0 71.0 (91.0) 112.0 DNC 407.0 316.0
88th SLOW Laser 206856 Andrew GUPPY     Draycote Water SC 1112 82.0 69.0 (95.0) 84.0 81.0 411.0 316.0
89th FAST Fireball 14388 James CUXSON   James Neil ARNOTT Newhaven & Seaford SC 944 86.0 (89.0) 77.0 74.0 79.0 405.0 316.0
90th SLOW Laser 198880 Adam HAGUE     Ogston SC 1112 78.0 81.0 (92.0) 87.0 73.0 411.0 319.0
91st MEDIUM RS200 430 Michael CALVERT   Sophie HARRIS Salcombe YC 1052 (93.0) 92.0 74.0 56.0 112.0 DNC 427.0 334.0
92nd MEDIUM Hadron H2 1 James OXLEY     Walton & Frinton YC 1030 71.0 82.0 (91.0) 69.0 112.0 DNC 425.0 334.0
93rd MEDIUM Hadron H2 103 Geoff PARKER     Walton and Frinton YC 1030 69.0 (90.0) 76.0 79.0 112.0 DNC 426.0 336.0
94th MEDIUM Supernova 1180 David STEPHEN     Bartley SC 1075 72.0 94.0 (99.0) 96.0 88.0 449.0 350.0
95th MEDIUM K1 117 Hilly KING Master   Frensham Pond SC 1070 84.0 87.0 93.0 (94.0) 86.0 444.0 350.0
96th SLOW Topper 24358 Joseph ROWE Youth   Draycote Water SC 1358 91.0 (97.0) 97.0 92.0 90.0 467.0 370.0
97th MEDIUM Hadron H2 102 Ian LITTLE     Thorpe Bay YC 1030 88.0 (93.0) 85.0 86.0 112.0 DNC 464.0 371.0
98th FAST Cherub 2650 Martyn DENCHFIELD   Oliver GOOLDEN Staunton Harold SC 890 94.0 (100.0) 98.0 97.0 89.0 478.0 378.0
99th MEDIUM RS200 732 Greg JONES   Caroline NOEL Draycote Water SC 1052 92.0 (101.0) 86.0 89.0 112.0 DNC 480.0 379.0
100th SLOW Topper 35211 Clemmie MIDDLE Youth   Draycote Water SC 1358 95.0 (102.0) 100.0 98.0 91.0 486.0 384.0
101st MEDIUM Hadron H2 127 Chris BROWN Master   RORC / WESTON 1030 (112.0 DNC) 90.0 112.0 DNC 112.0 DNC 74.0 500.0 388.0
102nd SLOW Solo 5346 Brian MOLYNEUX     Banbury SC 1152 90.0 (98.0) 96.0 93.0 112.0 DNC 489.0 391.0
103rd SLOW Laser 193194 Adam HALLARD     Draycote Water SC 1112 87.0 (112.0 DNC) 112.0 DNC 112.0 DNC 85.0 508.0 396.0
104th FAST Sprint 15 2023 Edward TUITE DALTON     Draycote Water SC 927 (112.0 DNC) 112.0 DNC 112.0 DNC 112.0 DNC 62.0 510.0 398.0
105th FAST Osprey 1362 Emma STEVENSON   Tim BOWDEN Weymouth SC 939 (112.0 DNC) 112.0 DNC 112.0 DNC 112.0 DNC 112.0 DNC 560.0 448.0
105th MEDIUM Hadron H2 126 Alistair GLEN     Starcross YC 1030 (112.0 DNC) 112.0 DNC 112.0 DNC 112.0 DNC 112.0 DNC 560.0 448.0
105th MEDIUM Phantom 1457 Simon WIGMORE     Grafham Water SC 1003 (112.0 DNC) 112.0 DNC 112.0 DNC 112.0 DNC 112.0 DNC 560.0 448.0
105th FAST Int Moth - No foils 3029 Paul HIGNETT     Loch Lomond SC 980 (112.0 DNC) 112.0 DNC 112.0 DNC 112.0 DNC 112.0 DNC 560.0 448.0
105th FAST Contender 4210 Richard BYNE     Draycote Water SC 969 (112.0 DNC) 112.0 DNC 112.0 DNC 112.0 DNC 112.0 DNC 560.0 448.0
105th FAST Contender 2373 Steve KAARK     Draycote Water SC 969 (112.0 DNC) 112.0 DNC 112.0 DNC 112.0 DNC 112.0 DNC 560.0 448.0
105th MEDIUM Supernova 1189 Tom CHADFIELD Master   Blithfield SC 1075 (112.0 DNC) 112.0 DNC 112.0 DNC 112.0 DNC 112.0 DNC 560.0 448.0

http://www.draycotewater.co.uk
office@draycotewater.co.uk

 

18/11/2018 15:12

 

Photo © Tim Olin

GPS Tracking

Enter Now >>>>

2018/19 Series

Draycote Dash17/18 November 2018
Datchet Flyer8/9 December 2018
Brass Monkey27 December 2018
Grafham Grand Prix30 December 2018
Bloody Mary12 January 2019
Tiger Trophy2/3 February 2019
Oxford Blue16 February 2019
  
Prize Giving2 March 2019



Register

For all the latest news sign up here with your email address:

About

The Selden SailJuice Winter Series is based around the UK's biggest winter handicap events. Sailors from many different dinghy fleets now consider this series as one of the main goals of their winter racing. With great prizes on offer, it attracts some of the best sailors in the country to compete against each other. The series is managed by SailRacer.